تجسم ذهنی برای رسیدن به آرزوها ( راهنمای قدم به قدم )

تجسم ذهنی

تجسم ذهنی چیست؟

تکنیک‌ های تجسم ذهنی از سالها و قرنها پیش توسط افراد موفق استفاده شده‌ است تا درآمدهای مطلوب خود را به شکلی واضح برای خود تصویرسازی کنند. این تکنیکها به شکل تمرینی توسط افراد فوق‌موفق به آن‌ها کمک می‌کرده‌ است تا بتوانند زندگی رویایی خود را با تنظیم یک هدف در یک زمان مشخص و با تمرکز و اطمینان کامل شکل دهند.

در حقیقت، همه ما چنین قدرتی داریم، اما بیشتر ما هیچ‌گاه به این فکر نیفتاده‌ایم که از آن به شکل موثری استفاده کنیم.

به طور مثال، ورزشکاران زبده، افراد فوق‌ثروتمند و تمام افرادی که در تمامی حوزه‌ها در اوج قرار دارند، از این تکنیک استفاده می‌کنند. این قدرت، تجسم ذهنی نام دارد. تمرین‌های روزانه تجسم ذهنی رویاهای شما می‌تواند، دست‌یابی شما به آن رویاها، اهداف و بلندپروازی‌ها را سریعتر و راحتتر نماید.

استفاده از تکنیک‌های تجسم ذهنی برای تمرکز بر روی اهداف و خواسته‌های شما، ۴ پیامد خوب برای شما به همراه خواهد‌داشت:

  • تجسم بخش ناخودآگاه خلاق ذهن شما را فعال می‌کند و باعث می‌شود تا شما بتوانید ایده‌هایی خلاقانه برای دست‌یابی به اهداف خود در سر بپرورانید.
  • تجسم مغز شما را برنامه‌ریزی می‌کند تا به سهولت منابعی را دریافت کنید که برای دست‌یابی به رویاهای خود نیاز دارید.
  • تجسم قانون جذب را برای شما فعال می‌کند، که به وسیله آن می‌توانید هرآنچه که در ارتباط با زندگی خود، مردم، منابع و شرایط پیرامون خود آرزو دارید را بدست بیاورید.
  • تجسم یک انگیزش درونی قدرتمند برای شما ایجاد می‌کند تا اقدامات ضروری مدنظر خود را به سرعت انجام دهید.

تجسم ذهنی یک تکنیک واقعاً ساده است. شما در یک موقعیت کاملاً راحت نشسته، چشمان خود را می‌بندید و با جزییات واضحی که می‌توانید، تصور می‌کنید که اگر رویاهای شما شکل واقعیت گرفته‌باشد؛ شما در چه وضعیتی خواهید بود. تجسم چیزی درون وجود خودتان است، که با چشم ذهنتان به تمامی نتایج ایده‌آل خود نگاه می‌کنید.

تکنیک “مرور ذهنی” در تجسم ذهنی چیست؟

قهرمانان ورزشی به این فرآیند تجسم، مرور ذهنی می‌گویند. آن‌ها این تکنیک را از سال ۱۹۶۰ (هنگامی که آن را از روسها یاد گرفتند) انجام می‌دهند.

تمام آنچه که نیاز دارید، وقت‌گذاشتن در حد چند دقیقه در روز است. بهترین زمان برای این فرآیند هنگامی است که صبح زود از خواب بیدار می‌شوید، یا بعد از مدیتیشن یا نماز و دعا و یا دقیقاً شب قبل از رفتن به رختخواب است. این‌ها زمان‌هایی هستند که شما بیشترین آرامش را دارید.

برای انجام این تکنیک گام‌های زیر را انجام دهید:

  • قدم اول: تصور کنید در یک سالن سینما نشسته‌اید، نورِ فضا کم است و سپس فیلم شروع می‌شود. این فیلم درباره شما است که به شکل عالی در حال انجام هرآن چیزی هستید که می‌خواهید بهتر شود. تا آن‌جایی که می‌توانید جزییات بیشتری از فیلم خود خلق کنید. جزییاتی نظیر سبک لباس پوشیدن، حالت چهره، حرکات بدن، محیط پیرامون شما و همه افرادی که ممکن است در کنارتان باشند. به این فیلم هر صدایی را اضافه کنید که دوست دارید بشنوید. صدای ترافیک، موزیک، یا مردمی که با هم صحبت می‌کنند یا به هم تسلی می‌دهند. در نهایت هر گونه احساسی که تمایل دارید در آن فعالیت یا شرایط درون فیلم، داشته باشید را در درون خود ایجاد کنید.
  • قدم دوم: از روی صندلی خود بلند شوید، به سمت صحنه (پرده سینما) حرکت کنید، درِ ورودی صحنه را باز کرده و وارد فیلم شوید! همینک تمام چیزهایی که در قدم قبل دیدید و شنیدید و احساس کردید را مجدداً از درون خود تجربه کنید؛ و با چشمان خود وارد آن شوید. این مرحله “تصویر مجسم” نامیده میشود که نسبت به “تصویر دور” سنجیده می‌شود. تصویر مجسم تاثیر این تجربه را برای شما بسیار عمیق‌تر می‌کند. مجدداً تاکید می‌کنیم که هر چیزی را با جزییات زیاد ببینید، صداهایی که تمایل دارید را با جزییات بشنوید و احساسات مورد علاقه خود را با جزییات احساس کنید.
  • قدم سوم: در نهایت از صحنه‌ای که هنوز در حال نمایش‌دادن تصاویر و فیلم شما به شکل عالی است، بیرون بیایید. به صندلی خود در سالن بازگشته و صحنه فیلم را گرفته و آن را آنقدر کوچک کنید تا به اندازه یک تکه بیسکوئیت درآید. سپس این صحنه کوچک شده را در دهان خود قرار دهید، آن را جویده و کاملاً فرو ببرید. تصور کنید که هر تکه کوچک (درست شبیه هولوگرام) شامل یک تصویر کامل از شما است که در حال انجام کارهای خود به بهترین شکل هستید. تصور کنید همه این صحنه‌های کوچک در حال سفر از درون دهان شما به ماهیچه‌ها، جریان خون و در نهایت به تک‌تک سلول‌های شماست. سپس تصور کنید که هر سلول بدنتان، با فیلم شما که بهترین خود هستید، مست و مسحور شده است. دقیقاً شبیه نمایشگاه‌های بزرگ تلویزیون که در آن ۵۰ تلویزیون همزمان یک کانال و فیلم را نمایش می‌دهند.

کل این فرآیند باید حداکثر در ۵ دقیقه صورت گیرد. هنگامی که آن را به پایان رساندید، شما می‌توانید چشمان خود را باز کرده و وارد کسب‌و‌کار خود یا زندگی خود شوید. اگر شما این کار را جزیی از زندگی روزمره خود قرار دهید، در دیدن و رسیدن به هر مقدار دستاورد در زندگی خود، اعجاب‌آور خواهید‌شد.

جمله انگیزشی درباره تجسم ذهنی

چطور در تجسم ذهنی تصویر اهداف را خلق کنیم؟

تکنیک قدرتمند دیگری برای تجسم ذهنی، ایجاد یک تصویر از خودتان با اهدافتان است که گویی قبلاً به حقیقت پیوسته است. اگر به طور مثال یکی از اهداف شما داشتن یک ماشین جدید است، دوربین خود را به سمت نمایشگاه خودرو پایین آورده و یک تصویر از خودتان بگیرید در حالی که پشت فرمان ماشین رویایی خود نشسته‌اید. اگر هدف شما دیدن شهری مثل پاریس است، یک تصویر یا پوستر از برج ایفل پیدا کنید. سپس تصویری از خود نیز آماده‌کرده و درون تصویر برج ایفل قرار‌دهید.

چگونه برای هر هدف یک تصویر دیداری و تاکیدی بسازیم؟

ما پیشنهاد می‌کنیم که شما یک تصویر از هر جنبه از زندگی رویایی خود خلق کنید. ساختن یک تصویر یا نمایش دیداری برای هر هدفی که شما دارید، نظیر مالی، شغلی، سرگرمی و تفریحات، مهارت‌ها و توانایی‌های جدید، چیزهایی که دوست دارید خریداری کنید و … همه می‌توانند بخشی از اهداف شما باشند.

هنگامی که در حال نوشتن اولین کتابها از مجموعه مشهور کتابهای “سوپ جوجه برای روح” بودیم، یک نسخه کپی از لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌تایمز تهیه کردیم. آن لیست را اسکن کرده و وارد کامپیوتر خود نموده و دقیقاً با همان فونتی که روزنامه استفاده می‌کرد تایپ کردیم: “سوپ جوجه برای روح” و آن را در جایگاه اول آن لیست در دسته مرتبط آن وارد کردیم. ما چندین کپی از آن را چاپ کرده و در کل فضای دفتر‌کارمان آن را به دیوارها و تابلوها آویختیم. کمتر از دو سال بعد، کتاب ما در جایگاه اول کتاب‌های پرفروش در آن دسته بود و به مدت یک‌سال نیز در همان جایگاه بود. این تنها یک مثال کوچک از قدرت تکنیک تجسم ذهنی بود.

کارتهای شاخص در تجسم ذهنی چه کاربردی دارند؟

تا این‌جایی که توضیح‌ داده‌ شد، ما بایستی طبق یک نظم خاصی هر روز تمرین تجسم داشته باشیم. می‌توانیم یک لیست بین ۳۰ تا ۴۰ هدفی که در حال حاضر روی آن‌ها کار می‌کنیم را مشخص کنیم. هر هدف را روی یک کارت شاخص با ابعاد ۳×۵ می‌نویسیم و آنها را نزدیک تخت خواب نگه داشته و هنگام مسافرت‌ها نیز با خود می‌بریم. کاری که قرار است با این کارت‌ها انجام دهیم به این شکل است: هر روز صبح و شب ما به سراغ این کارت‌ها می‌رویم، یک بار آن‌ها را می‌خوانیم، چشمان خود را می‌بندیم و در مورد تحقق هر کدامشان در بهترین حالت، حدود ۱۵ ثانیه تجسم ذهنی می‌کنیم. سپس چشمان خود را باز می‌کنیم و همین فرآیند را با کارت بعدی انجام می‌دهیم.

جمله انگیزشی از جک کنفیلد

جملات تاکیدی برای پشتیبانی تجسم ذهنی چه مواردی هستند؟

جمله تاکیدی، جمله‌ای است که نه‌تنها بر یک تصویر دلالت دارد، بلکه این تجربه را نیز به شما القا می‌کند که گویی آن چیزی که می‌خواهید را قبلاً داشته‌اید. در ادامه یک نمونه جمله تاکیدی آورده شده‌است:

“من با شادی فراوان در حال استفاده از تعطیلات به مدت ۲ ماه در سال در منطقه استوایی هستم و تنها ۴ روز در هفته بر روی کسب‌و‌کار خود فعالیت می‌کنم.”

تکرار متعدد یک جمله تاکیدی باعث می‌شود تا شما روی هدف خود متمرکز باقی بمانید. نیروی انگیزشی درونی شما را محکم‌تر می‌کند و ذهن ناخودآگاه شما را با ارسال یک دستور به خدمه خود برنامه‌ریزی می‌کند تا هر آن چیزی که تحقق هدف شما را نزدیک‌تر می‌کند را انجام دهد.

آیا باید انتظار نتیجه داشته باشیم؟

بوسیله نوشتن اهداف‌تان، و با استفاده از قدرت تجسم ذهنی و تکرار روزانه جملات تاکیدی، شما می‌توانید به نتایج شگفت‌آوری دست پیدا کنید!

تجسم و جملات تاکیدی به شما اجازه می‌دهند تا باورها، فرضیات و نظریه‌های خود را در خصوص مهم‌ترین شخص زندگی خودتان (یعنی شما!) تغییر دهید. آنها به شما اجازه می‌دهند که ۱۸ بیلیون سلول درون مغزتان را آماده کرده و همه آنها را در یک جهت منحصر‌به‌فرد و با هدفی به کار بگیرید.

ذهن ناخودآگاه شما در فرآیندی که شما را برای همیشه تغییر خواهد داد، درگیر می‌شود. این فرآیند مخفی است و مدت زمان زیادی نیز طول نخواهد کشید. این فرآیند در طول زمان شکل می‌گیرد. همزمان با تجسم‌های شما، تمرین روی تکنیک‌هایی که یاد گرفته‌اید، احاطه‌شدنتان با افراد مثبت فوق‌العاده، خواندن کتاب‌های موثر و گوش‌دادن به برنامه‌های صوتی که جریان خون شما را مثبت‌تر می‌کند و … قدرت تجسم ذهنی شما را بالاتر خواهد برد.

نویسنده: جک کنفیلد  |  ترجمه و تلخیص: محمد مشایخی

اشتراگ گذاری:

ارسال به واتس آپ
ارسال به ایمیل
ارسال به تلگرام

Add a Comment

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید .

مطالب مرتبط

زنبیل خرید