روشهای تقویت حافظه و یادگیری عمیق

روشهای تقویت حافظه

در دنیای پرحجم اطلاعات، ما چطور می‌توانیم یادگیری‌های خودمان را عمیق‌تر کنیم؟ به عبارت دیگر چطور می‌توان به گونه‌ای آموخت و موارد را به خاطر سپرد که به راحتی فراموش نشوند؟ در این ویدئوی عالی، یازده راهکار در مورد روشهای تقویت حافظه ارائه خواهد شد که در به خاطر سپردن آموخته‌هایتان و در به کارگیری حافظه، شما را نسبت به دیگران، قدرتمندتر خواهد ساخت.

به نظر شما چرا ما دچار فراموشی می شویم؟ مغز ما شبیه یک هارد دیسک کامپیوتر است؛ فضای در دسترس یک هارد محدود است، در مورد مغز ما نیز این موضوع صدق می‌کند. شرلوک هولمز را به خاطر می‌آورید؟ او نتوانست همه سیارات منظومه شمسی را نام گذاری کند. این ضعف به علت نبود سواد یا چیزی شبیه این نبود. اما از آن جایی که او فرد بسیار هوشمندی بود که اطلاعات این چنینی و غیرمرتبط را در حافظه خود ذخیره کند، اطلاعاتی که به آن نیاز نداشت را حذف می‌کرد.

این کار دقیقاً همان روشی است که مغز شما انجام می‌دهد تا شما را دچار انباشته شدن بیش از حد اطلاعات نکند. دقیقاً به همین خاطر است که همه اطلاعات جدید در حافظه کوتاه مدت ذخیره می‌شود نه در حافظه بلند مدت. پس اگر شما آن اطلعات را تکرار نکنید یا از آنها استفاده نکنید، آنها را به سرعت فراموش خواهید کرد.

یک روانشناس آلمانی به نام “هرمن ابینگهس” در مورد روشهای تقویت حافظه و عملکرد آن تحقیقاتی انجام داد. او منحتی فراموشی را ارائه داد که نشان می‌دهد که تنها یک ساعت بعد از یادگیری یک چیز جدید، ما بیش از نیمی از آن چیزی که یاد گرفته‌ایم را فراموش می‌کنیم و می‌پرسیم: “ببخشید دقیقاً آن موضوع چه بود؟!” و یک روز بعد از یادگیری ما تنها 30 درصد از آن را به یاد می‌آوریم.

پس مهم است که بدانیم روشهای تقویت حافظه به چه شکل عمل می‌کنند و دقیقاً با چه راهکارهایی می‌توانیم حافظه خود و فرآیند یادگیری‌مان را بهینه کنیم.

مدت زمان: 11 دقیقه
اندازه فایل: 48 مگابایت

این ویدئو را به صورت کامل می‌توانید با تهیه یکی از دو محصول آموزشی زیر مشاهده کنید

برای مشاهده توضیحات بیشتر و سایر آموزشهای هر محصول روی تصویر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید