چگونه یک کارآفرین موفق باشیم

توصیه‌هایی ارزشمند از کارآفرینانی بزرگ
توصیه‌هایی ارزشمند از کارآفرینانی بزرگ

این یازده فرد کارآفرین که از اعضای اوراکِلز هم هستند، به بالاترین نقطه در حیطه‌ فعالیتِ وسیعشان توسط تصمیم‌گیری‌های بهتر و سریع‌تر از دیگر افراد رسیده‌اند. توصیه‌های آنها به شما کمک خواهد کرد تا تصمیماتتان را سریع‌تر اخذ کرده و نسبت به آنها متعهد و پیگیر باقی بمانید. آنها قرار است به ما پاسخ بدهند که چگونه یک کارآفرین موفق باشیم …

تای لوپز
تای لوپز: سرمایه‌گذار و مشاور بسیاری از کسب و کارهای چند میلیون دلاری که امپراطوری آنلاین هشت‌رقمی را ساخته‌اند.
 1. گاهی‌اوقات به اندازه‌ ‌کافی خوب بودن، عالی است!

در سن ۱۹ سالگی اولین مربی من، جول سلاتین گفت: “تای! گاهی‌ اوقات به اندازه‌ کافی خوب بودن، عالی است.” منظور او آن بود زمانی‌ که فقط در طلب کمال باشید، زمان را از دست خواهید داد. گاهی‌اوقات باید تنها به خودتان یادآوری کنید و بگویید: “به اندازه‌ کافی خوبه!”

کاری که شما انجام می‌دهید ممکن است هر چیزی باشد. ممکن است شما در حال ارائه محصولات جدید باشید یا در حال ساختن چیزهای جدید. به فکر نوشتن یک کتاب یا یک مقاله‌ هستید. در هر صورت در حال برداشتن قدم بعدی هستید. در حال کار بر روی یک بازار هستید. به محض اینکه به هدفی می‌زنید گاهی این هدف ۶،۷ یا ۸ از ۱۰ است و نیاز به ارتقای آن دارید. چیزی که مارک زاکربرگ گفت را به‌ خاطر بسپارید: “اگر موارد و مسائل هر کاری به شکل درستی شکسته و بخش‌بخش نشده باشند، در مسیرتان به اندازه کافی سریع نخواهید بود!”

اگر این موضوع شما را می‌ترساند، به‌ خاطر داشته باشید: همه‌ کارآفرینانی که شما در حال رقابت با آنها هستید با محدودیت زمانی مواجه هستند. اگر آنها خیلی آهسته عمل کنند و در مقابل شما سریعاً عمل کنید، شما برنده‌اید.

گرنت کاردن
گرنت کاردن: کارشناس برتر فروش که امپراطوری املاک و مستغلات ۵۰۰ میلیون‌دلاری را در اختیار دارد. او نویسنده کتاب‌های پرفروش “قانون ۱۰ برابر” و  “یا در چیزی غرق شوید، یا عادی باقی بمانید” است.
 1. تصمیم به فرار از وضعیت موجود

وقتی که از گرفتن تصمیمی اجتناب می‌کنیم، این خود نوعی تصمیم‌گیری است. وقتی من در وضعیتی گیر می‌کنم از خود می‌پرسم که آیا می‌خواهم به این وضعیت موجود ادامه دهم یا این‌ که می‌خواهم آن را رد کرده و پشت سر بگذارم؟ گرفتن هر تصمیمی، بهایی دارد. معمولاً چیزی که مرا عقب می‌اندازد، ترس یا نداشتن اطلاعات کافی است. اطلاعاتی را که نیاز دارید جمع‌آوری کنید و هیچ‌وقت از شرط‌بندی بر روی خود نترسید.

ملانی پرکینز
ملانی پرکینز: بنیان‌گذار و مدیرعامل مجموعه Canva؛ کارآفرینی که ارزش کمپانی خود را به ۳۴۵ میلیون دلار افزایش داد!
 1. چشم‌انداز بلند مدت خود را تعیین کنید

بیشتر از آنچه که نیاز است، در ارتباط با چشم‌انداز بلند مدت خودتان فکر کنید. چون پس از داشتن یک چشم‌انداز واضح و معین همه‌ آن تصمیمات کوچکی که در طول روز در نظر دارید، راحت‌تر گرفته می‌شوند. شما با این کار می‌آموزید که هر تصمیم کوچکی که می‌گیرید سبب قرارگیری شما در مسیر درست می‌شود یا به درس مهمی تبدیل می‌شود که به یادگیری آن احتیاج دارید تا چشم‌اندازتان را به‌دست آورید.

اهمیت انجام اشتباه برای دسترسی به اصل هر چیز
روبرتو اورکی
روبرتو اورکی: تهیه‌کننده و فیلنامه‌نویس هالیوود که فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی او در سراسر جهان بیش از ۵ میلیارد دلار سود داشته‌اند.
 1. به هیچ‌ وجه عجله نکنید!

من یاد گرفته‌ام که وقتی تصمیم بزرگی در پیش دارم، اجازه ندهم کسی باعث عجله و اضطراب من شود. منظورم این نیست که شما انجام کارهایتان را مرتباً به تأخیر بیاندازید؛ اما من یاد گرفته‌ام که غالباً سرعتِ تجارت در این جهان باعث می‌شود که ما تحت‌ فشار برای گرفتن سریع‌تر تصمیماتِ خودمان قرار بگیریم. من احترام و فهم زیاد را از همکاران و رقبایم تجربه کردم زمانی که به آنها می‌گویم: “شما پاسخ سؤالتان را زمانی از من دریافت می‌کنید که من کاملاً خوب آماده باشم.”

دینی رینگلمن
دینی رینگلمن: بنیان‌گذار مجموعه Indiegogo
 1. نقشه بکشید؛ که چرا…چگونه… و چه چیزی؟

زمانی که اشراف کاملی بر روی آنچه که می‌خواهید، دلیل و چراییِ تلاشتان و چگونگی نقشه و برنامه‌تان برای به‌ دست آوردنش داشته باشید، خیلی راحت‌تر می‌توانید راجع به آن تصمیم‌گیری کنید. مأموریت شما می‌شود دلیل و چراییِ آن، ارزش‌ها و استراتژی چگونگیِ آنجام آن و معیارهایتان که همه و همه مانند یک راهنما، سپر محافظت‌کننده و فیلترهایی برای تصمیم‌گیری شما عمل می‌کنند. بر این اساس، بسیاری از سؤالات خود به خود به جواب می‌رسند؛ همان‌هایی که مسلماً زمان بیشتری را صرف می‌کنند تا ما را مشغول به بحث‌های جامع و پیچیده با خودمان یا درگیری‌‌های ذهنی بسازند. پس از اجرای این اصل، من شروع به گرفتن تصمیم‌ها در تعداد دفعات بیشتر و سرعت بالاتر کردم.

کریس پلاو
کریس پلاو: مشاور کارآفرینان و کارآفرینِ زنجیره‌ای
 1. ریشه‌ی اصلیِ دلیل تردید و شک خود را پیدا کنید

از خودتان بپرسید که آیا تردیدتان بخاطر ترس است (نه آماده نبودن و توانمند نبودن) یا از اضطراب است (نه احساس آماده‌ نبودن یا توانایی نداشتن)؟

اگر از ترس است، با انجام یک گام ساده اقدام کنید. از تک تک آنها یاد بگیرید و به سرعت تکرار و بازگو نمایید. این سبب پیشرفت در یادگیری شما و خو گرفتن با آن می‌شود و به شما اجازه ساختن اعتماد به نفس واقعی را می‌دهد.

اگر از اضطراب است، به موقعیتی بروید که در آن مجبور به اقدام و عمل باشید بدون اینکه زمانی برای فکر کردن بیش از اندازه داشته باشید. یک تعهد جامع بسازید. پروژه‌ای را بپذیرید که درباره آن دچار اضطراب و تشویش هستید. پل‌های پشت سرتان را خراب کنید!

این‌گونه بود که من مجموعه MavenWire را شروع کردم؛ با دادن استعفانامه‌ام به رئیسم و ایجاد کردن فضایی که در آن مجبور به نفوذ و به‌کارگیری استعدادهایم شدم تا به موفقیت برسم. من می‌دانستم که تواناییِ انجامش را دارم و نیاز دارم تا از ترس‌هایم فرار کنم.

کریگ لک
کریگ لک: مدیر‌عامل مجموعه ENERGI  و خالق طرح‌های سلامتی مبتنی بر عملکرد
 
 1. به دنبال کامل بودن نباشید!

قاطعیت به معنای قاطع‌ بودن در تصمیم‌گیری، سنجیدن بازخوردها و یادگیریِ سریع است. متأسفانه تجزیه و تحلیلِ این نقطه ضعف روی بسیاری از کارآفرینان اثرگذار است و “عالی و بی‌نقص بودن” به دشمن “خوب بودن به اندازه کافی” تبدیل می‌شود. هیچ برنامه بی‌نقص و هیچ تصمیم بی‌نقصی وجود ندارد! ‌ هوشمندانه انتخاب کنید، با آن تطابق یابید، اصلاح و تغییرات را انجام دهید و بر آن چیره شوید.

کارِ انجام شده بهتر از کارِ عالی است
جان برادک
جان برادک: مؤسس و مدیرعامل مجموعه My Life & Wishes
 
 
 1. در ۵ الی ۱۰ دقیقه تصمیمات بزرگ را بگیرید

من همیشه با حس غریزه و حس ششم خود در تصمیمات تجاری عمل می‌کنم و وقتی که موقعیتی را ببینم به سرعت حرکت می‌کنم. مانند این است که من از هواپیمایی به پایین بپرم و در این حین فکر کنم که چطور می‌توانم چتر نجات بسازم وقتی که به پایین سقوط می‌کنم.

تجربیات من در گذشته و حس غریزه با هم به من اجازه می‌دهند تا ریسک آن را اندازه گرفته و تصمیم بگیرم که آیا انجامش بدهم یا نه؟ من هیچ وقت فکرِ انجام ایده‌ای را در ذهن خودم خاموش نمی‌کنم. به جای آن، زمان کوتاهی در حد ۵ تا ۱۰ دقیقه به خود می‌دهم تا اطلاعاتم را در این زمینه پردازش و جمع‌آوری کنم. سپس ارزیابی می‌کنم که بهترین نتیجه ممکن چه خواهد بود و به دنبال آن بدترین نتیجه ممکن چه خواهد شد؟ از خود می‌پرسم آیا می‌توانم با هر یک از دو نتیجه‌ای که رخ دهد زندگی کنم؟ اگر جواب بله باشد، سریعاً انجامش می‌دهم و اگر جواب نه باشد از انجامش امتناع می‌کنم.

گری نیلون
گری نیلون: مدیر مجموعه‌های Nealon Solutions و The Rox Group
 
 
 1. تصمیماتِ بزرگ خود را به تکه‌های کوچکتر تقسیم کنید

معمولاً بیشتر مردم در تمام وقتی که به کار و تجارت خود مشغولند، به سرعت حرکت کرده و تصمیمات را هم به سرعت می‌گیرند. اما ما تصمیمات حساب‌شده می‌گیریم. ما تصمیمات بزرگ را به چندین تصمیم کوچک تقسیم می‌کنیم و بنابراین می‌توانیم آنها را تست کنیم، ارزیابی کنیم و اگر لازم باشد آنها را اصلاح کنیم.اگر آن تصمیم شامل محصول جدید یا سرویس‌دهیِ جدیدی باشد، ما نگاهی به اسناد تاریخی محصولات یا سرویس‌هایی که در گذشته تولید کرده‌ایم، می‌اندازیم. سپس آن را به محصولات حداقلی که قابل اجرا باشند به منظور تست‌کردنِ آن تبدیل می‌کنیم و پس از آن بانک اطلاعاتی مشتریان را به نظرسنجی می‌گذاریم تا ایده ما را تست کنند. اگر آن به شکل یک کمپین بازاریابی تبدیل شد، ما از آن یک تست جدا برای تخمین حداقل سرمایه‌گذاری می‌گیریم، درست قبل از آن که آن محصول یا سرویس را عرضه کنیم. با تقسیم‌کردن تصمیماتِ بزرگ به چندین تصمیم کوچک، با کاهش ریسکِ ناشی از آن مواجه خواهیم شد و این به ما اجازه سازگاری سریعتر را با خود خواهد داد.

استیو گریگز
 استیو گریگز: بنیان‌گذار و مدیرعامل مجموعه Steve Griggs Design که از ۲۰۰ دلار و یک ماشین چمن‌زنی به رقم سود بالای سالیانه‌ای دست پیدا کرد.
 
 
 1. بهترین و بدترین چیزهایی که ممکن است رخ دهد را ارزیابی کنید و پس از آن دیگر به پشت سرتان نگاه نکنید

با این ارزیابی شروع کنید که “بدترین چیزی که می‌تواند رخ دهد چیست؟” و اینکه “نتیجه مطلوب نهایی من چیست؟” و سپس تصمیم بگیرید که با این کشتی شنا کنید یا در آن غرق شوید. تصمیم خود را نهایی کنید و کاری را انجام دهید تا در خلال آن بتوانید باخت یا پیروزی تصمیم خود را رؤیت کنید. در پایان شما یک تصمیم گرفته‌اید. کارآفرین بودن یعنی اینکه شما رهبر و رئیس هستید و هیچ‌کس نمی‌خواهد رئیسش را فردی آشفته و بی‌فایده ببیند. سرعت در کار شما به منزله‌ قدرت است!

فیل سوزلو
فیل سوزلو: مالک مجموعه Oznium
 
 
 
 1. تصمیمات کوچک و بی‌ارزش را از زندگیِ خود حذف کنید

با حذف تصمیمات کوچک و بی‌ارزش، شما می‌توانید بر روی تصمیمات بزرگتر تمرکز کنید. انرژی ذهنی و ارزشمند خودتان را برای چیزهای کوچک تلف نکنید. کارهای حاشیه‌ای را به کارشناسان آن حیطه بسپارید. به طور مثال یک سرآشپز استخدام کنید یا در یک سرویس ارائه‌ دهنده‌ غذای سالم عضو شوید. با اینکار به تصمیم‌گیری برای اینکه روزانه چه چیزی بخورید، مجبور نخواهید شد. استیو جابز زمانی که زنده بود و مارک زاکربرگ هر روز یک لباس مشابه را تن می‌کردند و به‌ جای آن هر ذره از انرژی ذهن خود را به مسائل بزرگتر اختصاص می‌دادند و آن را صرف فکر کردن درباره اینکه امروز چی بپوشم، نمی‌کردند. آیا درگیر این تصمیم هستید که چه مبلمانی بخرید؟ یک طراح داخلی استخدام کرده و آن را به انجام برسانید.

نویسنده: اوراکِلز | ترجمه: سپیده ناجی
  لطفاً به این مقاله یک امتیاز بدهید:
[ratings]

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید